Posted on

Yangın Kapısı Alçıpan Yalıtımı

BY: İzolasyon Çözüm0 COMMENTS CATEGORY: Genel

Yangın Kapısı Alçıpan Yalıtımı

Yangın Kapısı yalıtımı binalar için olmazsa olmaz bir güvenlik tedbiridir.  Belirli yönetmeliklerle de bazı standartlara bağlanmış olan yangından koruma ve korunma yöntemleri, birbirinden farklılık arzeden birden çok yalıtım ürünü kombinasyonu ve izolasyon metodolojisi ile yapılabilmektedir. Gelişen teknoloji ve yeni malzemeler sayesinde çok fazla çeşitliliğe sahip olan yalıtım malzemeleri kullanılacak alana göre doğru seçilmelidir.

Yalıtım Malzemeleri

Genel olarak yangın yalıtımında kullanılan malzemeler aşağıdaki gibidir.

  • Cam yünü
  • Taş yünü
  • Alçıpan
  • Çimento panolar
  • Vermikülit
  • Kalsiyum silikat
  • Yangın dayanımlı lastikler
  • Perlit
  • Yanmaz kaplama ve boya malzemeleri vb.
  • Duman sızdırmazlık fitili

Yanmaz Alçıpan’ın Kapı Yalıtımında Faydası

Taş yünü, seramik yünü gibi çok yüksek ısılara dayanabilen malzemelerin yanında daha düşük ısı direnci olan malzemeler de bu dayanıklı malzemelere tamamlayıcı bir unsur olarak kullanılmaktadır. Yanmaz ya da ısıya dayanıklı alçıpan malzemeler de bu tür ürünlere bir örnektir ve doğru ürün kombinasyonları ile izolasyon uygulamasında kullanılmalıdırlar.

Yangın yalıtımında, yalıtımın yapılacağı alana göre farklı malzemeler kullanılmaktadır. Yine kullanım alanına göre bazı yerler, yüksek ısıya dayanıklı malzemelerin kullanılmasını zorunlu kılarken, bazı yerlerde daha düşük dirençli malzemeler kullanılabilir. Yanmaz alçıpan malzeme kapı yalıtımlarında da tamamlayıcı bir öğe olarak işlev görür. Yoğunluk ve kalınlığına bağlı olarak A1 yanmazlık sınıfında yer alan yanmaz alçıpan malzeme 3 saate kadar ısı dayanıklılığı gösterebilir. Kullanım alanına uygun olarak malzeme seçimi yapılması yalıtımın güvenirliliği açısından çok önemlidir.

Yanmaz Alçıpan Malzeme Özellikleri

Farklı uzunluk ve kalınlıklarda satışı yapılabilen yanmaz alçıpan ya da piyasada kullanılan bir diğer adıyla kırmızı alçıpan, yangın yalıtımında kullanılan malzemelerden biridir. Cam elyaf katkısıyla yanmaz nitelik kazandırılmıştır. Farklı kalınlık ve yoğunlukta olan malzeme çeşitleri yangına dayanım direncinde de farklılık gösterebilir. Bunun için kullanım yerine uygun çeşidin seçilmesi önemlidir. Yanmaz alçıpan malzemesi ısıya dayanaklılığı A1 sınıfındadır.

Kaliteli ve güvenilir üretimi ile hizmet vermekte olan firmamız, yalıtım konusunda uzman kadrosuyla kullanım alanınız için en doğru malzemeyi seçmeniz konusunda size yardımcı olacaktır. Daha detaylı bilgi almak için firmamızla iletişime geçebilirsiniz.

 


Yorum Gönder