Posted on

Vana Ceketi Yalıtımı

BY: İzolasyon Çözüm0 COMMENTS CATEGORY: Genel

Vana Ceketi Yalıtımı

Endüstriyel tesislerde (üretim tesisleri) ve fabrikalarda; sıcak akışkanların geçişini sağlayan boru ve vanaların, ortaya çıkan yüksek ve termal sıcaklıklar sonucunda izolasyonlarının yapılması ihtiyacı doğmaktadır. Üretim sahası içinde bulunan vanalar, boru düzenekleri, reaktör ve kimyasal kap başlıkları öncelikle üzerlerinde bulunan ve direkt olarak yüzeylerinde açığa çıkan termal sıcaklıklar neticesinde, çalışma sahası içinde bulundukları ve bu çalışma sahalarının yaya trafiğine açık olması sebebiyle iş güvenliği açısından vana ceketi yalıtımı ile izole edilmelidir. Vana ceketi yalıtımı, yüksek sıcaklığa dayanıklı her iki yüzeyi veya tek yüzeyi silikon kaplı cam elyaf yanmaz kumaşlar içerisine proses ve prosesteki sıcaklık (°C) seviyesine uygun izolasyon ürünleri uygulanarak üretilen (dikilen) izolasyon yastıkları ile yapılır.

Vana Ceketi Yalıtımı Uygulama Alanları

 • Petro-kimya tesisleri (rafineri),
 • Sıcak su ve buhar hatları – vana ceketi yalıtımı uygulaması,
 • Gaz işleme tesisleri – vana ceketi yalıtımı uygulaması,
 • Savunma sanayii ve tesisleri,
 • Yağ fabrikaları – – vana ceketi yalıtımı uygulaması,
 • Tekstil üretim tesisleri – vana ceketi yalıtımı uygulaması,
 • Plastik fabrikaları,
 • İlaç üretim tesisleri – vana ceketi yalıtımı uygulaması,
 • Gemi endüstrisi – vana ceketi yalıtımı uygulaması,
 • Kimya üretim tesisleri – vana ceketi yalıtımı uygulaması,
 • Kağıt fabrikaları,
 • Kazan, reaktör, basınçlı kap, hvac tank ve boiler üretim tesisleri,
 • Enerji tesisleri.

Vana Ceketi Yalıtım ürünleri

 • Seramik Yünü, (fiber elyaf battaniye) özellikle sıcaklık seviyesinin 500-600°C üzerine çıktığı mekanik tesisatlarda kullanılması kaçınılmaz olan izolasyon ürünüdür. Isıl iletkenlik değeri W/Mk 0,016 olması sebebiyle en iletimsiz bloklayıcı endüstriyel izolasyon ürünüdür ve vana ceketi yalıtımı için doğru olan üründür.
 • Rabitz telli taşyünü sanayi şiltesi, sıcaklık seviyesinin 250-500°C sıcaklık aralığında olduğu endüstriyel proseslerde kullanılması gereken izolasyon malzemesidir. Isıl iletkenlik değeri W/Mk 0,036 ile seramik yününden sonra 2.sırada gelen malzemedir. Bu malzemenin en büyük dezavantajı tel penetrasyonlu bir malzeme olması sebebiyle vana ceketi yalıtımı aşamasında silikonlu cam elyaf kumaştan yapılmış kılıf (vana ceketi) içerisine yerleştirilme aşamasında yaşanan zorluklardır. Tel uçları cam elyaf kumaşa sürekli olarak takıldığı için uygulamada güçlükler yaşatabilir, cam elyaf kumaşın yırtılmasına sebep olabilir.
 • Telsiz taşyünü sanayi şiltesi, düşük yoğunluklarda üretilmekte olup 250-500°C arası sıcaklıklarda kolaylıkla vana ceketi yalıtımı aşamasında kumaş arasına uygulanabilir. Telsiz ve folyosuz yapısı ile üretim aşamasında büyük bir kolaylık ve tabii ki zaman tasarrufu sağlar.
 • İğnelenmiş cam yünü şilte (flomat), 250°C sıcaklık seviyesine kadar vana ceketi yalıtımında kullanılabilecek olan malzemelerdir. Seramik yünü ve taşyünü ürünlere göre daha az kullanım alanı bulan ürünlerdir.

Vana Ceketi Yalıtımı Ürünleri Özellikleri

Tek yada her iki yüzeyi silikon kaplı cam elyaf kumaşlar arasına uygulaması yapılan(vana ceketi yalıtımı) yukarıda saydığımız izolasyon ürünleri öncelikle ısıl iletkenlik değerleri en güçlü izolasyon ürünleridir. Düşük voc (kimyasal bağlayıcı) salınımları ile ön planda olan yalıtım ürünleridir. Vana ceketi yalıtımında dikkat edilmesi gereken en önemli nokta; bu ürünlerin uluslararası akredite laboratuvarlardan A1 yanmazlık belgeli olması kriterine dikkat edilmesi gerekliliğidir. Seramik yünü (fiber elyaf battaniye) ürünlerde ise hiçbir şekilde fenol ve formaldehit türevi kimyasal bağlayıcı kullanılmamaktadır.

Vana Ceketi Yalıtımı Ürünlerinin Faydaları

Vana ceketi yalıtımı uygulamasında, sıcaklık seviyelerine göre doğru yalıtım ürünleri tercih edildiği takdirde nitelikli bir izolasyonun varlığından söz edebiliriz. Böylelikle ısı kaçışları engellenmiş olur. Çalışma ortamı yaya trafiğine açık ise 1. derecede iş güvenliği önlemleri alınmış olur ve iş kazası riski en minimum seviyesine indirilmiş olur. Isı kaçakları engellendiği için üretim totalinde ciddi bir enerji tasarrufu elde edilmiş olur. Yaya trafiğine açık çalışma ortamında sıcaklık ile tepkime sonucu açığa çıkacak ve solunum sonucu sağlık açısından zararlı olabilecek kimyasal gazların açığa çıkması engellenmiş olur.

Vana Ceketi Yalıtımı Ürünleri Fiyatları

Vana ceketi yalıtımı malzemeleri noktasında, en ekonomik koşulda malzeme fiyatlarına ulaşabilmek için bize web sayfamızda yer alan iletişim bilgilerimizden ulaşabilirsiniz.

 

 


Yorum Gönder