Temel ve Perde Su Yalıtımı

Temel perde duvarları yapıların başlangıç kısmına hazırlanan ve yer altında kalan kısmıdır. Her ne kadar yüzeyden görünmeseler de aslında yapıların ayakta kalmasını sağlayan temellerdir. Zaman içinde yer altı sularına sürekli ve en fazla maruz kalan yapı bölümleri de temek perde duvarlarıdır. Yapıların en büyük düşmanı olan su, gerekli önlem alınmazsa temelden itibaren yapıları, yapıları ayakta tutan demirleri, betonları çürütmektedir. Drenaj uygulamalarıyla su basıncı düşürülse de kesin çözüm olmamakta, suyun etkileri su yalıtımı olmadan önlenememektedir.

Yapıların temel ve perde su yalıtımı için en kaliteli malzemeler kullanılmalı ve işçiliğin üst düzey olması gerekmektedir. Aksi taktirde yapılan su yalıtımı geçici çözüm olmaktan öte geçmeyecek, zamanla etkisini kaybedecektir. Bunun için duvarların içerisinde bulunan çatlakların, toprak dolguların, kılcallarına kristalize malzemelerle kapatılması gerekir. Çünkü bu kılcal ve çatlaklar suyun kendine yol bulmasına vesile olur ve yapı içerisine sızmasını kolaylaştırır. Uygulamadan önce duvar yüzeylerindeki soğuk derzler, çiviler, demir çıkıntıları, kalıp parçaları ortadan aldırılmalı, gerekli tamiratlar hassasiyetle yapılmalı, gerekli tıraşlamalar tamamlanmadan uygulamaya geçilmemelidir.

Temel ve Perde Su Yalıtımı Uygulama Aşamaları

Temel ve perde su yalıtımı uygulamalarından önce beton köşelerin ve keskin noktalarında yuvarlanması gerekir. Hem iç hem de dış köşelerin pahlaması yapılarak keskinliklerin ortadan kaldırılması gerekir. Yüzeylerde boşluklar varsa bunlar, tamir harcı ile doldurulmalıdır. Yüzey tamamen hazırlandıktan sonra özel astar ve rulo uygulanmalı, devamında ise kalan boşluklar, çukurlar poliüretan macunla doldurulmalıdır.

Astarlama ve macun aşamasından sonra dilatasyonlar açılıp içleri mastiklerle doldurulur. Üzeri de yüksek esneme payı olan bantla yapıştırılır. Ardından yüzeye çift komponentli sprey kaplama yapılır ve üzerine tercihe göre poliüretan köpük veya strafor uygulanır. Bütün bu zemin hazırlıkları tamamlandıktan sonra özel makineler yardımıyla yüzeye epoksi astarı uygulanarak dikişsiz, eksiz bir alan elde edilir.

Kaliteli ve Güvenli Perde Duvar Su İzolasyonu

Firma olarak temel ve perde su izolasyonu uygulamalarımızda en modern ve en kaliteli malzemeleri kullanıyoruz. Kullanmakta olduğumuz izolasyon malzemeleri yer altı, toprak altı sularına ve asitlere karşı üstün dayanım göstermektedir. Bina temellerinde zaman içinde oluşacak hareketlere karşı üstün esneklik sağlayan malzemelerimiz yırtılmaz ve uzun yıllar güvenli direnç sağlar.

Ayrıca temel ve perde duvar izolasyonların da yapılan en büyük hata ek bırakmaktır. Bu sayede izolasyon malzemeleri zamanla ek yerlerinden açılmalara, yırtılmalara maruz kalır. Firmamız tamamen ek yersiz uygulamalar yapmakta, böylece kusursuz su izolasyonları ortaya çıkarmaktadır. Bütün projelerinizin su izolasyonu için firmamızdan destek alabilir, yapılarınızı kusursuz yalıtıma kavuşturarak yıllar boyu güvence altına alabilirsiniz.