Taş Yünü

Yalıtım sektöründe kullanılan, mukavemeti en yüksek ürünlerden bir tanesi olan taş yünü; isminde yer alan taşların eritilerek yün formuna getirilmesi ile elde edilen bir üründür. Taş; normal koşullarda konvansiyonel ateşe karşı yüksek dirence sahiptir. Örneğin taş fırınlarda, taşın ateş nedeniyle zarar görmesi söz konusu değildir. Bunun taş yünü de doğrudan ateşten etkilenmez ve ısıya karşı oldukça fazla oranda dirence sahiptir. Tabii Taş yünü üretilirken kullanılan volkanik kayaçların türleri herhangi bir yerde karşılaşacağımız taşlarla aynı değildir. Bu ürün üretilirken çok daha yüksek dirence sahip kayaçlar tercih edilir ve ürün taştan çok yüksek dirence sahip olabilecek hale getirilir. Yapısında bulunan hava kanalları, taşa göre daha hafif olmakla birlikte, bundan daha dirençli olmasını sağlar.

Taş yünü nasıl üretilir?

Taş yünü; bu forma dönüştürülmek için uygun kayaçların 1600-2000 santigrat derece sıcaklıkta eritilmesinden sonra, lifli forma getirilip sıkıştırılması ile üretilir. Bu noktada birim hacimde bulunan lif miktarı ürünün dansitesini yani yoğunluğunu ifade eder. Sıkıştırma oranına göre ürünün yoğunluğu ve kalınlığı değişirken elbette efekti de artmaktadır. Ancak taş yünü yoğunlu ile kalınlığı aynı şey değildir. Ürünün kalınlığı artarken yoğunluğu değişmeyebilir. Örneğin plaka biçimindeki taşyünü, 100kg/m3 ve 5cm üretilebilirken, aynı etkiye sahip 50kg/m3 10cm ürün de tercih edilebilir. Bu iki ürün birbirinin aynı sayılabilir. Hacim kullanım ihtiyacına göre tercih edilip, kullanılabilmektedir.

Taş Yünü Kullanım Alanları

Taş yünü; yüksek ısı direncinin yanı sıra, ses yalıtımında da oldukça etkili bir üründür. Hatta ses yalıtımında kullanılan en yaygın ürün olduğunu söylemek doğru olacaktır. Buradan bakıldığında ürünün hem ısı yalıtımında hem de ses yalıtımında kullanıldığı görülmektedir. Tabii Taş yünü aynı zamanda aleve de doğrudan dirençli olduğundan ürünün yangın yalıtımı maksadıyla kullanılması da söz konusu olmaktadır. Taş yünü endüstriyel veya evsel ihtiyaçların tamamında güvenle kullanılabilir. Ürünün bileşenleri içerisinde kimyasalları bulunmaz ve sağlık bakımından hiçbir olumsuz etkisi yoktur. Bu nedenle evlerin içlerinde de kullanılabilir.

Üretiminde form olarak şilte biçimi ve plaka biçimi tercih edilir. Elastikiyet ihtiyacı durumunda şilte biçimindeki ürünler tercih edilebilir. Mantolama ve benzeri uygulamalarda ise plaka türü sert forma sahip Taş yünü çeşitleri kullanılır. Ürün kahverengi forma sahiptir ve cam yününe benzer bir görseli bulunur.