Küf ve Rutubet Önleyici Yalıtım Sistemi

Küf mantarı, duvarların özellikle nemli ve düşük sıcaklıktaki bölgelerinde, siyah lekeler halinde kendini göstermektedir. Temizlense bile kısa bir zaman içerisinde tekrardan oluşum gösteren küf mantarı, ortamın havasını olumsuz yönde etkilemekte ve bu ortamda bulunan insanlar üzerinde burun akıntısı, öksürme ve kronik yorgunluk gibi etkileri olmaktadır. Özellikle yaşlı ve çocuklar üzerinde daha fazla etkili olabilmektedir.

Küf mantarı daha ziyade kuzey cephesine bakan duvarlar üzerinde, bu duvarlar diğer duvarlara göre daha soğuk olduğundan, görülmektedir. Bunun yanında, çamaşırhane, mutfak ve lavabolar gibi ortamında daha fazla nem bulunan mahal duvarlarında görülme olasılığı daha fazladır. Yapı malzemelerinin ömrünü tehdit eden ve insan konforunu ciddi oranda düşüren bu küf ve rutubet faktörüne karşı duvarların iyi bir şekilde yalıtılması gerekmektedir.

Küf ve Rutubet Önleyici Yalıtım Sistemi Uygulaması Nasıl Yapılır?

Kuru ve düzgün işleyen bir iç ortam yaratmanın ilk adımı küf ve rutubet önleyici yalıtım uygulaması ve yapının bulunduğu konum göz önüne alınarak en doğru yalıtım malzemesini seçmektir. Bu uygulamalar için cam elyafından selüloz esaslı ve hiçbir şekilde bükülmeyen malzemelerden çok esnek olana kadar sayısız yalıtım malzemesi mevcuttur. Her malzeme belirli bir kullanım için en uygun olma özelliği barındırmaktadır. Yapının inşasında karar verici olan kişiler, yapının kullanım amacı, bina yapısı ve bütçe durumuna göre yalıtım malzemesini belirlemektedirler.

Bu yalıtım sisteminin başarılı şekilde uygulanabilmesi için belirli adımların çok iyi şekilde izlenmesi gerekmektedir. Öncelikle, yalıtım yapılacak duvar veya yüzey, her türlü boya, kireç ve tuz birikintilerinden arındırılmalı ve yalıtım katmanı uygulanacak yüzey su ile nemlendirilmelidir. Yalıtım aşamasında genelde iki farklı uygulama tercih edilmektedir. Bunlardan ilki, sürme tip yalıtım malzemesi olup bu malzemeler sıcak veya soğuk olarak uygulanabilmektedir.

Soğuk uygulama yapılacaksa üç defa, sıcak uygulama yapılacaksa iki defa sürme işlemi yapılmalıdır. İkincisi ise sıvama tip yalıtım malzemeleridir. Bu malzemeler, genelde ince tabakalar halinde yüzeye uygulanmaktadır. Eğer çimento esaslı su geçirmez sıvalar kullanılacaksa, sıva kalınlığının en az 20 cm olması gerekmektedir. Küf ve rutubet önleyici yalıtım sistemleri, yapılara sonradan uygulanması daha zor bir uygulama olup yapının ilk inşasında uygulanması hem daha ekonomik hem de daha sağlıklı olmaktadır.