Kristalize Beton Katkı Ürünleri

Binalarda en çok kullanılan bir yapı malzemesi olan beton, sert ve gözenekli bir yapıya sahiptir. Bu özelliğinden ötürü çatlamaya elverişli bir özellik sergilemekte ve zamanla içerisinde kılcal çatlamalar ve boşluklar oluşabilmektedir. Bu da, suyun bu çatlak ve boşluklara girmesine izin vermektedir. Suyun zamanla bu bölgelere daha fazla nüfus etmesiyle birlikte, betonun ömrü kısalmakta, mukavemeti azalmakta ve beton yapısı çok hızlı bir şekilde yaşlanmaya başlamaktadır. Kristalize beton katkı ürünleri, bu durumun etkilerini ortadan kaldırmak ve betonun ömrünü artırmak için kullanılmaktadır.

Kristalize beton katkısının kullanıldığı bazı alanlar şöyle sıralanabilir: Tüneller ve metro inşaatları, barajlar, yüzme havuzları, viyadük vb. mühendislik uygulamaları, su depoları ve kanalizasyon sistemleri, su arıtma tesisleri, yer altı yapıları ve otoparklar. Tabii tüm yapı ve yalıtım ürünlerinde olduğu gibi kristalize beton katkı ürünlerinde de kullanım alanı belli bir ölçeğe sınırlandırılamaz. İhtiyaç olması halinde farklı şekillerde de kullanılabilmesi mümkündür.

Kristalize katkıların özellikleri

Kristalize beton katkılarının yapıda nasıl bir etkiye sahip olduğu şöyle ifade edilebilir; Betonun içerisinde bulunan tri-kalsiyum silikat ve di-kalsiyum silikat, suyun herhangi bir şekilde ortama sızmadığı esnada, kristal tanecikler ile tepkimeye girmektedir. Böylelikle, beton içerisinde, kalsiyum silikat hidrat kristalleri oluşmaya başlamaktadır. Zamanla artış gösteren bu kristaller, beton içerisinde bulunan çatlaklara ve boşluklara katalitik etki ile nüfus etmekte ve bu kısımları doldurmaya başlamaktadır. Zaman geçtikçe, bu kristaller betona daha fazla tutunur ve herhangi bir şekilde ortamda su ve nem bulunduğunda tekrar harekete geçmektedir. Bu kristal yapıların ömrü, betonun ömrü ile eşdeğerlik göstermektedir.

Kristalize beton katkı ürünlerinin kullanımda çeşitli avantajları bulunmaktadır. Sıvı ve katı halde bulunabilen katkı ürünleri, hiçbir şekilde birikme oluşturmaz ve çok iyi karışma özelliği göstermektedir. Su yalıtımını kalıcı kılmaktadır. İşçilik zamandan büyük oranda tasarruf sağlamaktadır. Her türlü aşındırıcı kimyasal maddeye karşı dayanıklıdır. Uygulaması oldukça kolaydır. Yüksek su basıncına karşı dayanıklılık gösterebilmektedir. Çevreye karşı duyarlı olan bu ürünler, toksik madde veya VOC (Uçucu Organik Bileşik) içermemektedir. Piyasada birçok firma tarafında üretilip satılan bu ürünlerin, doğru seçilmesi ve kullanım alanındaki beton özelliklerinin iyi irdelenmesi gerekmektedir. Aksi halde, ilerleyen zamanlarda çok daha büyük problemlerin oluşmasıyla karşı karşıya kalınabilmektedir.