İğnelenmiş Cam Elyaf

Cam elyaf; endüstride ve endüstri ürünlerinde yaygın biçimde kullanılan bir ısı yalıtım materyalidir. Bu ürünün farklı yoğunluk ve özelliklere sahip birçok farklı formu bulunur. Günümüzde silikat karışımlı cam elyaf türleri ile birlikte cam elyafı da kullanılır ve yüksek ısı yalıtımında, seramik yünler ile birilikte yaygın biçimde kullanılan ürünlerdir. Örneğin, yüksek ısıyı içerisinde biriktiren fırınların çevreye etkilerinin azaltılması için fırın çevresi içeriden cam elyaf ile kaplanır, bunun gibi motorların çevrelerine ısı yaymaması için, makinelerin ısılarının kontrol edilmesi için ve diğer ısı bariyeri ihtiyaçları için cam elyafı kullanılır.

İğnelenmiş Cam Elyaf; yüzeyi bağlayıcı kullanılmadan alüminyum ile kaplanan özel yapıya verilen isimdir. Kaplama altında bulunan yapı geleneksel veya üreticinin tercihine göre özel ürünler olabilir. Isı yansıtma ihtiyacının söz konusu olduğu her alanda İğnelenmiş Cam Elyaf güvenle kullanılabilir.

İğnelenmiş Cam Elyaf Özellikleri

İğnelenmiş Cam Elyaf; üreticinin ürün gamına bağlı olarak değişmekle birlikte, 6 – 40 mm kalınlık aralığında üretilebilir. 40-160kg/m3 yoğunlukta sunulan ürünün yüzeyi alüminyum veya özel endüstriyel malzemeler ile kaplanır. Isının yansıtılması ile kaybın önüne geçilirken, cam yününün bariyer özelliğinden faydalanılan bu yöntem en çok fırınlarda kullanılır. Üretiminde bağlayıcı kimyasallar kullanılmıyor olması, ürünün sağlık riskini ortadan kaldırır aynı zamanda yanmaya bağlı ek komplikasyonlar da ortadan kalkmış olur.

Ürünün kaplı yüzeyinin altında bulunan elyaf; taraklanarak, eşit yoğunluğa getirilir ki, bu özellik sayesinde düşük yoğunluk ve kalınlıklarda dahi yüksek verim elde edilebilir. Bilhassa fırınlarda çok geniş alanlar söz konusu olmadığından ürünün bu özelliği oldukça büyük avantajlar sağlar.

İğnelenmiş Cam Elyaf Kullanım Alanları

İğnelenmiş Cam Elyaf; endüstride hemen her alanda kullanılabilir. Ürünün levha ve şilte biçiminde kullanılabilen türleri bulunur. Yapı inşasından, otomotiv endüstrisine kadar yaygın bir kullanım alanı bulunan ürünün bir formu, evlerimizde kaloriferlerin arkasında yansıtıcı olarak kullandığımız üründür. Hafif ve elastik özelliklerinden dolayı pek çok endüstriyel ortamda kullanılabilen ürün, yapıların belli bileşenlerinin yalıtımında da kullanılmaktadır. Ayrıca kombilerin dış yüzeyinin yalıtımı, kazanların yalıtımı gibi uygulamalarda da endüstride yaygın bir kullanım alanı bulunur. Ürünün her ihtiyaca göre formları üretilebilir ve efektif biçimde her uygulamada kullanılması mümkündür.