Havuz Yalıtımı

Havuz yalıtımı; en ciddi su izolasyon uygulamalarından bir tanesidir.  Gerek Havuzun içerisindeki suyu dışarıya çıkmasını engellemek, gerekse dışarıdaki oluşabilecek herhangi bir suyun havuz suyuna karışmasına mani olacak uygulamalar ile birlikte, havuzun statik yapısının korunmasını sağlayacak yalıtım uygulamaları da bu süreçte gerçekleşir. Havuzlar; zemin seviyesinin altına inşa edildiklerinde, toprak ile temas eden yüzeyi dış etkilere maruz kalabilir. Bu doğal bir durumdur.

Betonarme İnşaat hangi teknik ile yapılmış olursa olsun; perde duvarlar zaman içerisinde toprak ile temas ettiklerinden yapılarında bozulma meydana gelebilir. Kılcal noktalardan sıvı sızıntısı beton içerisindeki çelik ve demirin zarar görmesine neden olabilir. Bu ciddi statik bir problemdir. Bu gibi durumlarda havuzun yapısının bozulması dahi söz konusu olabilir.

İnşaat sırasında havuz yalıtımı

Havuzlar inşa edilirken, perde beton dış yüzeyden yatılmalıdır. Gerekli olduğu düşünülüyorsa enjeksiyon yöntemi ile dış hat dışarıdan gelecek tüm etkilere karşı korunmalıdır. Aynı uygulama havuzu zemini için de söz konusudur. Uygulama suyun içeriye geçişini engeller ve havuzun yapısını korur. Ancak Elbette içerideki suyun aynı şekilde zemine ulaşmasını engellemek gerekir.

Bildiğimiz gibi havuzlar, çok büyük oranda seramik malzeme ile kaplıdır. Seramik malzeme zeminine su yalıtımı yapıştırıcılar ve dolgu malzemeleri uygulanarak suyun alta geçmesi engellenebilir. Uygulama havuz inşaatı sırasında kolaylıkla gerçekleştirilebilir. Ancak Elbette havuzlar inşa edildikten belli bir süre sonra da yalıtım ihtiyaçları ortaya çıkabilmektedir.

Havuzlarda kaçak su yalıtımı

Belli bir süre önce inşa edilmiş ve su kaçağı söz konusu olan havuzların yalıtımında özel teknikler kullanılır. Su kaçağını tespit edilmesinin ardından kaynağı bulunarak ortadan kaldırılmalıdır. Dışarıdan içeriye su geçişi söz konusu ise uygulama biraz daha zorlu olabilir. Zira erişilemeyen dış yüzeyde bir kaçak söz konusu olacak, bu durumda zeminin arka yüzeyine uygulama yapılması gerekecektir. Havuz yüzeyinde meydana gelen kaçaklar ise nispeten daha kolay giderilebilir. Özel yöntemlerle kaçak noktası tespit edilerek, uygun materyal kullanılarak bu bacak ortadan kaldırılabilir.

Firmamız, su yalıtım uygulamalarını havuz yalıtımı hizmetleri kapsamında sunmaktadır. Materyal kalitesi ve uygulama işçiliği nitelikleri bakımından en yüksek standartları bizden alacağınız hizmetler neticesinde elde edebilirsiniz. İnşaat sırasında veya daha sonra havuz yalıtımı hizmetleri almak için bizi dilediğiniz zaman arayabilir daha detaylı bilgi alabilirsiniz.