Gizli Dere Su Yalıtımı

Bina ve vb. yapıların çatı kenarlarında yer alan gizli dereler, çatı üzerine yağan yağmur ve kar sularının akarak toplandığı ve buradan suyun tahliye edildiği borulara iletildiği oluk şeklinde yapılardır. Birçok farklı formda inşası mümkün olan bu yapılar atık suların tahliyesi vazifesi gördüğünden yapılan izolasyon, muhtelif su sızıntılarını engellediğinden binada yaşayan insanların konforu açısından son derece önem taşımaktadır. Zira bu yapılarda olası bir su sızıntısı olduğunda, çok ciddi problemler ile karşılaşılabilmektedir.

Geleneksel yapılarda gizli dereler, standart beton uygulamaları kullanılarak oluşturulmakta ve izolasyon yapılmadığında, zamanla hasarlar oluşmaya başlamakta; daha sonrasında çökme, yıkılma gibi tehlikeli olaylar yaşanmaktadır. Bütün bu olumsuz durumlarla karşılaşmamak için gerekli izolasyon çalışmasının bir an önce yapılması gerekmektedir.

Gizli Dere Su Yalıtımı Uygulaması nasıl yapılır?

Çatılara yapılan gizli dere su yalıtım uygulamaları farklı teknik ve malzemelerle kullanılarak yapılan işlemlerdir. Bu sebeple, çatının fiziki durumu ve çatının yapımında kullanılan malzemelerin çok büyük önemi haizdir. Örnek vermek gerekirse, gizli derelerin eğimi teknik olarak uygun bir seviyede değilse, öncelikli olarak gerekli miktarda eğim oluşturmak için tesviye şapı kullanılarak işlem yapılır. Eğer gizli dere malzemesi beton ise yalıtım için farklı çözümler üretilebilmektedir. Bu bölümde, üç farklı uygulamadan kısaca bahsedilecektir.

Uygulanması en çok tercih edilen yöntem, UV özelliğe sahip ve çift komponenti bulunan yalıtım malzemesinin gizli dereye yerleştirilerek bir havuz alanı oluşturulması ve akabinde iki kat yalıtım uygulanmasıdır.

Diğer bir uygulama ise alüminyum folyolu bir yalıtım malzemesi kullanılarak gerçekleştirilmektedir. Bu malzeme üzerinde su çok daha rahat bir şekilde hareket edeceğinden yapı üzerinde herhangi bir birikme olmayacaktır ve tahliye işlemi çok daha rahat gerçekleşecektir. Bu yöntemin en büyük avantajı, dış etkenlere karşı uzun süre dayanıklılık göstermesidir.

Eğer çatının çevcut durumu müsait ise, yalıtım malzemeleri tek parça halinde üretilerek gerekli izolasyon işleminin gerçekleştirilmesi mümkündür. Bu tür malzemelerde dolgu veya herhangi başka bir işleme ihtiyaç duyulmadan bir parapet kaplama ile sorunun çözülmesi sağlanmış olur.

Piyasada gizli dere su yalıtımı uygulamaları yapan birçok firma bulunmasına rağmen, bu işlemin ne kadar önemli olduğu göz önüne alınarak, bu işlerde yetkin ve tecrübeli firmalar ile çalışmak hem kısa hem de uzun vadede faydalı olacaktır.