Fibercement

Yapı sektöründe uygulama türlerinin değişmesi ve betonarme yapılarda dahi cephe uygulamalarının artık hazır ürünlerin kullanılması biçiminde ortaya çıkması, doğal olarak materyalleri de değiştirmiş durumdadır. Günümüzde cephe uygulamaları hafif yapı teknolojilerinin de etkisi ile Fibercement gibi özel malzemelerle gerçekleştirilir ki, bu materyal geleneksel duvarlara göre çok önemli avantajlara sahiptir. Herhangi bir yapı için kullanılabilen ürünün bileşenleri içerisinde fiber, silika ve cimento bulunmakta ve bu sayede ürünün hem ısı yalıtım özellikleri hem de dayanıklılığı söz konusu olmaktadır.

Fabrika koşullarında üretilen Fibercement bloklar, inşaat ortamında hazırlanan betondan çok daha etkili bir kurutma sürecine tabi tutulduklarından, mükemmel özelliklere sahip olabilmektedir. Ürünün standart boyutları ile satışı yapıldığı gibi, özel sipariş üzerine, desenli ve özel ebatlı ürünlere sahip olunabilmesi de mümkündür.

Fibercement Nasıl Üretillir?

Fibercement; isminden de anlaşılacağı gibi, fiber glass ve çimentonun diğer komponentlerle birleştirilmesinden elde edilen bir üründür. Ürün fabrika ortamında bu bileşenlerin bir araya getirilerek homojen biçimde karıştırılıp levha haline getirilmesinden sonra fırınlanması ile üretilir. Bu sayede ürünün mükemmel biçimde kuruması ve formunu tam anlamıyla kazanması mümkün olur. Pişirilen beton, uygulamada ekstra bir işlem gerektirmeksizin hemen kullanılmaya başlanabilir. Ürünün önemli bir özelliği fabrika şartlarında istenilen formun ve özelliğin yüklenebiliyor olmasıdır. İhtiyaca göre bu ürün özel ebatlarda, renk ve desenlerde üretilip, tüketiciye sunulabilmektedir.

Fibercement Nerede Kullanılır?

Fibercement beton bloklar; tüm cephe kaplama uygulamalarında kullanılabilir. Ürün esnek yapıya sahip olmakla birlikte oldukça yüksek mukavemete sahiptir. Uygulayıcının veya tüketicinin tercihine göre renksiz olarak satın alınabilen ürün, desenli ve renkli de üretilebildiği için, yapıda son katta ek uygulama gerektirmeksizin kullanılabilir. Ancak, malzeme zemin materyali olarak kullanılmaz.

Çelik yapılar veya betonarme yapılarda Fibercement güvenle kullanılabilir. Ürün, özel araçlarla kesilip şekillendirme seçeneğine de sahip olduğundan, adetli satın alınarak herhangi bir ortamda kullanılabilir. Ama normal koşullarda buna gerek yoktur. Fibercement siparişi verirken, yapının planının fabrikaya aktarılması yeterli olmaktadır. Ürün, plana uygun biçimde sıfır hata ile üretilerek, bağlantı noktalarına entegre edilmek için ulaştırılabilir.

Bu noktada uygulayıcının yalnızca ürünü monte etmesi yetmektedir ki, bu özellik sayesinde birçok yapı uygulamasında muazzam bir zaman faydası elde edilir. Fibercement, doğası gereği iyi bir izolasyon özelliğine de sahiptir. Su ve ısı yalıtımı faydasını da sağlayan ürün büyük avantajları ile geleceğin, esas yapı kaplama ürünü olmaya adaydır.