Enjeksiyon su yalıtımı uygulamaları

Su yalıtımı; işlevselliği etkisi altına alan ve Konfor kaybına neden olan sorunların ortadan kaldırılması için gerçekleştirilen uygulamaların bütünüdür. Akışkan ve her forma girebilen su, ince yapıda olmasından dolayı beton ve metal gibi materyaller de dahil olmak üzere hemen her engeli başa bilme yeteneğine sahiptir. Enjeksiyon su yalıtım uygulamaları; suyun yüzeye intikalini kaynakta ortadan kaldırmaya yönelik uygulamalardır. Örneğin sızdırmak da olan bir istinat duvarı veya bina temeli içeriden sıvama yöntemi ile yalıtılamaz.

Bu durumda su duvarın başka bir noktasından giriş yapıp materyali deforme ederek yine sızıntıya neden olabilir. Burada yöntem suyum betona ulaşmadan engellenmesidir. Bunun için betonun arka kısmına yalıtım yapmak gerekir ki, bu pratikte mümkün değildir. Bu gibi durumlarda enjeksiyon su yalıtımı zorunlu bir tedbir olacaktır.

Enjeksiyon su yalıtımı hangi durumlarda yapılır?

Tüneller, yeraltı yapıları, bina temelleri ve arkasına geçilemeyip, su ile teması söz konusu olan bütün yapılarda enjeksiyon su yalıtımı uygulaması gerçekleştirilir. Aynı zamanda bu uygulama, herhangi bir çatlaktan suyun sızmasını engellemek için de yapılabilir. Yani enjeksiyon su yalıtımı yapılması için alanın mutlaka yer altında olması gerekmez.

Enjeksiyon su yalıtımı nasıl yapılır?

Enjeksiyon su yalıtımında prensip; suyun yüzeyin herhangi bir noktasından intikalini engellemektir. Aynı zamanda su gibi akışkan bir materyal olan poliüretanın suyun akış Yollarında ilerleyip buraya aynı formda bir bariyer oluşturması sağlanır. Yani suyun takip etmesi muhtemel bütün yollar kapatılmış olur.

Enjeksiyon su yalıtımı Uygulama

Sızıntının bulunduğu noktaya poliüretan enjeksiyonunun yapılacağı parkırların yerleştirilmesi ile başlar. Bu duvar tipi enjeksiyon modelinde uygulanacak yöntemdir. Çelik ve diğer yapı türlerinde farklı enjeksiyon aparatları kullanılabilir. Parkırlar yerleştirilmeden önce yüzeyin gerisine erişebilecek kadar derin parker yatakları açılmalıdır. Bunun için matkaplar kullanılır. Parker; açılan yatağa yerleştirildikten sonra enjeksiyon aracı parkora monte edilerek poliüretan basınçlı biçimde bu bölgeden enjekte edilir.

Poliüretan sıvı, normal koşullarda hava ile temas edene kadar formunu kaybetmez ve suyun takip ettiği yolu takip eder. Yüzeyin sızdıran kısımlarında poliüretan sızıntısını görene kadar enjeksiyon devam eder. Enjeksiyon işlemi bittikten sonra, poliüretan hava ile temas ederek katılaşır ve suyun geçemeyeceği bir bariyer haline gelir. Böylece tam anlamıyla izolasyon sonucu elde edilmiş olur.