Elastomerik Kauçuk Köpüğü

Yalıtımda bir çok materyal kullanılır. Bunların bir kısmı mineral yünler iken, bir kısmı petrol ve bağlı petrokimya ürünlerinin bileşenleridir. Elastomerik Kauçuk Köpüğü; kimya sanayi ürünlerinden bir tanesidir ve ısı yalıtımında çeşitli maksatlarla kullanılır. Düşük sıcaklık durumlarında, özelikle boruların yalıtımında bu ürünün yaygın bir şekilde kullanımı söz konusudur. Ancak elbette ürünün yegane kullanım alanı borular değildir. Elastik yapısı ile Elastomerik Kauçuk Köpüğü, bir çok farklı maksat için kullanılabilir ve bu farklı maksatlar için geliştirilmiş bir çok farklı türü vardır. Şilte biçiminde kullanıma sunulan ürünler olduğu gibi, boruları saracak biçimde üretilen türleri de bulunur.

Elastomerik Kauçuk Köpüğü Kullanım alanı

Elastomerik Kauçuk Köpüğü; herhangi bir ortamda düşük ısı değerlerinin yalıtımı için kullanılabilir. Ancak materyal yanıcı bir ürün olduğundan, kullanıldığı ortamda yanıcı maddelerin bulunmaması gerekir. Bu nedenle endüstri ortamında yanıcı ve patlayıcı maddelerin bulunmadığı ortamlarda kullanılır. İhtiyaca göre ürün, farklı kalınlık ve yoğunluklarda üretilebilmektedir. Su ve neme karşı dayanıklı olması, sıvı materyallerin yer aldığı ortamlarda ve su borularında kullanımını kolaylaştırır. Kauçuk yapısından dolayı kullanıldıkları ortamdaki dinamik ses akışını da azaltan ürün; farklı formları ile zemin izolasyonunda da bu sebeple kullanılabilmektedir.

Endüstride boruların izolasyonu ve elastik kaplamaya ihtiyaç duyulan herhangi bir alanın izolasyonu maksadıyla Elastomerik Kauçuk Köpüğü kullanılmaktadır. Ürün her ne kadar isminde köpük ibaresi geriyor olsa da, XPS ve EPS gibi kırılgan özelliklere sahip değildir. Oldukça zor deforme olan daresel kesitli türleri, boruların izole edilmesinde oldukça etkili bir çözümdür. Yüzeylerin kaplanmasında da bu ürünün elastik yapısından faydalanılır. Soğutma ortamlarının ısı kaybının engellenmesinde XPS ve EPS yerine kullanılabileceği gibi; yoğun ısı kaybının söz konusu olduğu ortamlarda mevcut yalıtıma ek olarak da kullanılabilir.

Elastomerik Kauçuk Köpüğü Özellikleri

Elastomerik Kauçuk Köpüğü; boru yalıtımında kullanılmak üzere farklı büyüklüklerde kesitli ve dairesel formunun yanı sıra, şilte biçiminde üretilir. Ürünün farklı sıcaklık değerleri için farklı kalınlıkları söz konusudur ki, bu sayede ısı yalıtım özellikleri değişiklik arz etmektedir. -50 / +130 derece sıcaklık aralığında kullanılabilen ürünün, kesilmesi oldukça kolay olmakla birlikte, kesici araçlar dışında formunu kaybetme olasılığı oldukça düşüktür. 50 ila 70 km/metreküp yoğunluklarda üretilen ürün koyu gri, mavi ve siyah renklerde üretilir.