Posted on

Ekmek Fırını Isı Yalıtımı

BY: İzolasyon Çözüm0 COMMENTS CATEGORY: Genel

Ekmek Fırını Isı Yalıtımı

Endüstriyel mutfak ekipmanları sektörü içerisinde yer alan; ekmek, pasta, pizza, poğaça üretiminde kullanılan konveksiyonel fırınlar ile birlikte ekmek üretiminde kullanılan taş tabanlı, döner tabanlı ve matador tipi ekmek pişirme fırın ve ünitelerinde kesin olarak ısı izolasyonu yapılması önem arzetmektedir. Fırın içerisindeki pişirme sıcaklığının homojen bir şekilde dağılımı, pişirme katları arasında ısı geçişlerinin (ısı aktarımı) en minimum seviyede olması, fırın elektrik ve elektronik aksamları ile dijital otomasyona sahip gösterge ve panellerin yüksek sıcaklıktan korunması, son olarak da elektrik tüketimi noktasında daha az tüketim ile enerji verimliliği sağlanıyor olması fırın izolasyonu olarak konu değerlendirildiğinde oldukça büyük öneme sahiptir.

Ekmek Fırını Isı Yalıtımı Ürünleri

Ekmek fırınlarında genel olarak kullanılmakta olan izolasyon malzemeleri :

  • Taş yünü fırın levhası,
  • Taş yünü fırın şiltesi,
  • Taş yünü orwool,
  • Taş yünü dökme,
  • Seramik yünü yada seramik battaniye olarak adlandırdığımız yüksek sıcaklık dayanımlı endüstriyel amaçlı refrakter malzemeler.

Ekmek Fırını Isı Yalıtımı Ürünleri Özellikleri

Taşyünü sanayi plakaları ısıl iletkenlik katsayıları göz önünde bulundurulduğunda ekmek fırını izolasyonunda kolaylıkla kullanılabilecek A1 sınıfı yanmaz izolasyon malzemesi kategorisinde yer alan yalıtım ürünleridir. Buradaki dikkat edilmesi gereken püf noktası, ekmek fırını izolasyonu sözkonusu ise doğru yoğunluk ve doğru kalınlıkta taşyünü sanayi plakaları’nın kullanılmasıdır. Aksi durumlarda bu fırınların çalışma terminolojisi ve pişirme aşamasında çıktıkları maksimum sıcaklık seviyelerindeki bir takım teknik ve teorik detaylar nedeniyle izolasyon uygulamasında başarısızlık yaşanacaktır.

Bu bilgiler önemli firmaların üretim aşamasında yaptıkları arge çalışmaları ile tespit edilmiştir. Seramik yünü şilte ürün de kolaylıkla ekmek fırını izolasyonunda halihazırda kullanılmakta olan endüstriyel yalıtım malzemeleridir. İçerisinde kanserojen bağlayıcı olmaması sebebiyle son zamanlarda sektörde yer alan firmalar tarafından yoğun şekilde kullanılmaya başlanmıştır. 1260°C gibi yüksek sıcaklıklara ve termal şoklara son derece dayanıklı bir yapısı olduğu için yüksek absorbe etme gücüne sahip özel bir yalıtım ürünüdür.

Ekmek Fırını Isı Yalıtımı Ürünleri Faydaları

Biosoluble seramik yünü ürünler insan sağlığına zararlı madde içermez. Yüksek kalitede kalsiyum, magnezyum ve silika maddelerinin karıştırılması sonucu üretilen bir izolasyon battaniyesidir. Çevre dostu olarak da değerlendirebileceğimiz ürün solunması halinde tehlike oluşturmaz. Bu özellikleri nedeniyle son yıllarda oldukça tercih edilen bir ürün haline gelmiştir. Ekmek fırını yalıtımında kullanılan bu seramik yünü ürünler, enerji verimliliği ve yalıtım niteliği üstün prosesler oluşturması bakımından ayrıcalıklı izolasyon ürünleridir.

Ekmek Fırını Isı Yalıtımı Ürünleri Fiyatları

Ürün ve fiyat bilgileri için firmamızla iletişime geçebilirsiniz.


Yorum Gönder