Cam Yünü

Isı yalıtımında uzun yıllardır en etkili ve ekonomik çözümlerin başında gelen Cam Yünü; bütünüyle inorganik bir yapı olup, bazı türlerinde bağlayıcı kimyasallar kullanılırken, genellikle kimyasal ihtiva etmeyen formu ile kullanım alanı bulur. Cam Yünü; silis kumunun çok yüksek ısılarda eritilerek lif forma dönüştürülmesinden sonra sıkıştırılması ile elde edilir. Ancak, bu mineral yün türünde, taş yününden farklı olarak sıkıştırma oranı yüksek değildir. Daha gevşek bir formu olan ürün, bir çeşit battaniye formuna sahiptir. Elbette ürünün plaka biçiminde türlerde bulunur ancak, genellikle şilte formunda kullanımı söz konusudur.

Cam Yünü; ısı yalıtımında kullanılan en ekonomik üründür. Camın elde edilmesinde kullanılan kum türünden elde edildiği için bu ismi almıştır. Tabii bu nedenle deri üzerinde olumsuz etkileri olabilir ve kullanımından özenli olunması gerekir. Genellikle inşaatlarda beton altında veya insanın temas etmeyeceği satıhlarda kullanılır. Her ne kadar kimyasal bir etkisi olmasa da, tahriş edici cam minerallerinin etkisi nedeniyle uzak tutulmasında fayda vardır.

Cam Yünü Özellikleri

Cam Yünü; farklı formatlar da üretilen bir üründür. Ürünün kimyasal bağlayıcı kullanılan ve kullanılmayan türleri farklı amaçlar için, farklı şartlarda kullanılır. Bağlayıcı kullanılmayan ürünler 500 santigrat dereceye kadar yüksek ısı, -70 santigrat dereceye kadar düşük ısı yalıtım özelliğine sahiptir. Kullanılan bağlayıcının niteliğine göre yüksek ısı değeri elbette değişiklik arz eder. Ancak genel olarak konvansiyonel ısı yalıtımında kullanılması mümkündür. Ürün yanmaz özelliğe sahiptir. Ancak taş yünü kadar yüksek bir mukavemete sahip değildir. Doğrudan aleve maruz kalması halinde yüksek ısılarda erimesi söz konusu olabilir. Bu nedenle yangın yalıtımında daha az başvurulan bir malzemedir ki, zaten kimyasal bağlayıcı kullanılan formlarında alev direnci neredeyse hiç yoktur.

Cam Yünü Kullanım Alanları

Cam Yünü; yapıların yalıtımında yaygın biçimde kullanılır. Ancak mantolama gibi uygulamalarda kullanılmaz. Bunun yerine örneğin su depolarının yalıtımı, boruların yalıtımı, makinelerin ve makine dairelerinin yalıtımı gibi uygulamalarda daha etkili bir üründür. Esnek yapısı sayesinde giydirme yapılarak yalıtılması gereken ortamlarda son derece etkili bir ürün olarak kabul edilir. Yoğunlaştırılmış ve yüksek ısı direnci kazandırılmış türleri; fırınlar ve benzeri ortamlarda kullanılabilirken, kazanlar ve kalorifer kazanı gibi ısı kaynaklarının yalıtımında da kullanılabilmektedir.