Aspen Aerogels

Yalıtım teknolojisinde bir asırlık geçmişi olmasına karşın, aktif biçimde kullanılması endüstriyel gelişmelere bağlı olarak yeni yeni gerçekleşmeye başlayan Aspen Aerogels; AEROGEL isminde yer alan bileşenlerden imal edilen esnek bir yalıtım malzemesidir. XPS ve EPS gibi havanın yoğunluğu düşüren özelliklerinden faydalanılarak geliştirilen ürün, yalıtım sektöründe kullanıldığı formu ile jel biçiminde üretilmez. Her ne kadar ismi jel olsa da, bu ürün daha çok esnek bir kauçuk formuna sahiptir. Ancak ürünün bileşenleri silikat be karbon bileşiği olduğundan formu biraz daha farklı bir izlenim verir.

Aspen Aerogels ve benzeri aerojel ürünleri, NASA tarafından ısı izolasyonu maksadıyla, astronot kıyafetlerinde ve uzay araçlarının çeşitli noktalarında kullanılır. Oldukça hafif ve esnek bir materyal olan ürün 1200 dereceye kadar ısı bariyeri etkisi ortaya koyabilmektedir. Benzeri elyaf ürünlere göre biraz daha efektif olmak koşuluyla bu ürün çok iyi bir ses yalıtımı etkisine de sahiptir ki, ileri teknoloji ürünleri, uzay teknolojileri, endüstriyel ürünler, otomotiv endüstrisi ve bilhassa havacılıkta yaygın biçimde kullanılır.

Aspen Aerogels Özellikleri

Aerogel; materyal olarak hava molekülleri ile genişletilmiş silikat ve karbon bileşiğidir. Bileşenleri içerisinde elastikiyet sağlayan petrokimya ürünleri de eser miktarda bulunan ürün; şilte, plaka ve tercihe bağlı özel formlarda üretilebilmektedir. Ülkemizde çok yaygın üretimi bulunmayan ürünün tedarik maliyetleri diğer ürünlerden biraz daha yüksek olduğundan, kullanım alanı daha sınırlıdır. Ancak ürünün Isı, ses ve nem (su) yalıtımı özellikleri bir arada düşünüldüğünde oldukça faydalı bir ürün olduğu, bu anlamda ekonomik fayda sağladığı belirtilmelidir.

Aspen Aerogels Kullanım Alanları

Aspen Aerogels; yalıtım ihtiyacı duyulan her alanda kullanılabilir. Ürünün özellikleri gereği, kullanımında neredeyse hiçbir sınırlama yoktur. Esnek ve oldukça dayanıklı bir materyal olması nedeniyle her alana adapte edilebilen Aspen Aerogels; aynı zamanda oldukça düşük kalınlıklarda efektif sonuçlar ortaya çıkarabilir. Bu nedenle, örneğin termal giysilerin üretiminde, küçük hacimli ısı kaynaklarının yalıtımında, yüzey yalıtımında ve benzeri mineral yünler ile gerçekleştirilmek istenen tüm yalıtım uygulamaları ve su yalıtımı da gerektiren tüm uygulamalarda kullanılabilir.

Aspen Aerogels; yeni nesil yalıtım teknolojilerinden bir tanesi olarak günümüzde yaygın biçimde yapı yalıtımında da kullanılır. Yüzeyde veya yüzey altında gerçekleşecek uygulamalarda ürün güvenle kullanılabilir ve son derece etkilidir.