Posted on

Asansör Kapısı Yalıtımı

BY: İzolasyon Çözüm0 COMMENTS CATEGORY: Genel

Asansör Kapısı Yalıtımı

Asansör kapısı yalıtımı ; ‘’Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik’’ kapsamında değerlendirilmelidir ve yapılacak bu değerlendirme sonucunda müspet ve genel kabul görmüş bilgiler ışığında konuya açıklık kazandırılacaktır. Bu yönetmelik kapsamında, yapı yüksekliği 51,5 metre altında olan binalar için, asansör kapısı’nda 30 dk süreyle, belirlenen test kriterleri kapsamında yangına dayanım göstermesi istenmektedir.

Yapı yüksekliği 51,5 metre ve üzerinde olan binalar için ise asansör kapısının 60 dk süreyle yangına dayanım göstermesi istenmektedir. Asansör kapısı için yapılacak yangına dayanım testinin standardı EI standardı olarak bilinmektedir. Bir asansör kapısının EI 30 yada EI 60 sertifikasyonuna sahip olabilmesi sadece asansör kapısı’nda kullanılan yalıtım malzemelerinin yangına (yüksek sıcaklığa) göstermiş olduğu dayanım reaksiyonu ile alakalı değildir.

Burada en önemli husus, yalıtımı yapılmış asansör kapısının tüm bileşenleri ve komponentleri ile bütünlük arz edecek şekilde test kapsamında yangına dayanım gösterecek olmasıdır. Asansör kapısı, sistemi oluşturan tüm parçaların dayanım sağlaması ile birlikte, test kapsamında belirlenen sürelerde yangına dayanım göstermesi sonucunda EI 30 yada EI 60 sertifikasyonu’nu almaya hak kazanır.

Asansör Kapısı Yalıtım Ürünleri

Asansör kapılarında yalıtım için seçilecek malzemeler, standartlar dahilinde talep edilen izolasyon özelliklerine sahip olmalıdır. Akredite kuruluşlardan (Efectis Era ve TSE gibi…) A1 yanmazlık belgeli ürünler tercih edilmelidir. Kolay montaj ve hafiflik yine aranan diğer özelliklerdir.

  • Seramik fiber battaniye (seramik yünü)
  • Kalsiyum silikat plaka
  • Seramik fiber levha (board)
  • Mikroporos levha

Asansör Kapısı Yalıtım Ürünlerinin Özellikleri

Asansör kapısı yalıtımı için, A1 yanmazlık sınıfı ürünler kullanmak gereklidir. Asansör kabini kapalı bir alana sahip olmasından dolayı, asansör kapısı’nda kullanılacak izolasyon ürününün asbest, fenol ve formaldehid türevi voc salınımı yüksek kimyasal bağlayıcı içermeyen ürünler olması gereklidir. Kullanılacak yalıtım ürünleri’nin hafif yapıda ürünler olması prosesi ağırlaştırmayacaktır. 1260 ila 1430°C yüksek sıcaklıklara dayanacak ürünler (refrakter izolasyon ürünleri) tercih edilmelidir. Son olarak, bu ürünler sıcaklık geçişleri, termal şok ve ısıl genleşmeler sebebiyle çatlama ve dağılma yapmayacak yalıtım ürünleri olmalıdır.

Asansör Kapısı Yalıtım Ürünlerinin Faydaları

Bu ürünler Biosoluble (solunabilir- sağlığa zararsız) olması sebebiyle insan hayatını tehdit etmeyecek şekilde tasarlanmıştır. Olası bir yangın durumunda, W/m.K – 0,014 düşük ısıl iletkenlik değeri ile sıcaklığı diğer tarafa iletmeyecek, böylelikle hayat kurtarmış olacaktır.

 Asansör Kapısı Yalıtım Ürünlerinin Fiyatları

Firmamız sektörde geçerli sertifikaları ve Efectis Era, TSE belgeli ürünleri ile asansör kapısı üretim sektöründe öncü firmalardan biridir. Farklı ihtiyaçlarınız için gerekli çözümleri bulmak konusunda uzman kadromuzla siz müşterilerimizin hizmetinizdeyiz. Ürün fiyatları; uygulama yapılacak endüstriyel proses, malzeme detay ve nitelikleri nedeniyle farklılık göstermekte olup, detaylı bilgi için firmamız web sayfası’dan bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

 


Yorum Gönder